Riiklike autasude andmine
Vastu võetud 04.02.2002 nr 97
Seoses iseseisvuspäevaga tänab Eesti Vabariik teadlasi, kultuuritegelasi, riigiametnikke, loodushoidjaid, eestluse ja järjepidevuse hoidjaid, vabadusvõitlejaid ja paljude eluvaldkondade esindajaid, kes oma tegevusega on kindlustanud Eesti omariiklust. Eesti Vabariik tänab meie toetajaid maailmas.
Eesti Vabariigi eriline tänu kuulub neile Eesti Vabariigi Ülemnõukogu liikmetele, kes augustis 1991. a hääletasid Eesti taasiseseisvumise poolt, toonastele valitsuse liikmetele ja kohalike omavalitsuste taastajatele.
Seoses iseseisvuspäevaga ning riigile ja rahvale osutatud teenete tunnustamiseks annan Eesti Vabariigi kodanikele ja välismaalastele järgmised Eesti riiklikud autasud:
Maarjamaa Risti I klass | ||
Władisław Bartoszewski | – | Poola Vabariigi endine välisminister, Eesti toetaja liitumisel NATOga |
Robert C. Byrd | – | Ameerika Ühendriikide senaator, Vene vägede Eestist väljaviimise ja Eesti NATOga liitumise toetaja |
Richard J. Durbin | – | Ameerika Ühendriikide senaator, NATO laienemise toetaja |
Bronisław Geremek | – | Poola Vabariigi endine välisminister, Eesti NATOga liitumise toetaja |
Anatolis Gorbunovs | – | Läti Vabariigi Ülemnõukogu endine esimees |
Jesse Helms | – | Ameerika Ühendriikide senaator, Vene vägede Eestist väljaviimise ja Eesti NATOga liitumise toetaja |
Max Jakobson | – | diplomaat, Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Rahvusvahelise Komisjoni esimees, Soome |
Vytautas Landsbergis | – | Leedu Vabariigi Ülemnõukogu endine esimees |
Richard G. Lugar | – | Ameerika Ühendriikide senaator, Vene vägede Eestist väljaviimise ja Eesti NATOga liitumise toetaja |
John Sidney III McCain | – | Ameerika Ühendriikide senaator, Eesti NATOga liitumise toetaja |
Gordon H. Smith | – | Ameerika Ühendriikide senaator, NATO laienemise toetaja |
Maarjamaa Risti II klass | ||
Nicholas Lane | – | Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Rahvusvahelise Komisjoni liige, Ameerika Ühendriigid |
Peter Reddaway | – | Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Rahvusvahelise Komisjoni liige, Ameerika Ühendriigid |
Arseni Roginski | – | Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Rahvusvahelise Komisjoni liige, Venemaa |
Lord Russell-Johnston | – | Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee endine esimees, Suurbritannia |
Maarjamaa Risti III klass | ||
François Curchod | – | Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni peadirektori asetäitja, Šveits |
Sten Heckscher | – | politsei peadirektor, Rootsi |
Maarjamaa Risti IV klass | ||
Theodoor Willebrord Aris | – | ettevõtja, Eesti aupeakonsul, Holland |
Eduardas Astramskas | – | eesti kultuuri vahendaja, Leedu |
Boris Björn Bagger | – | eesti kultuuri vahendaja, Saksamaa |
Rolf Karrento | – | Pidä Saaristo Siistinä ry peasekretär, Soome |
Paavo Keisalo | – | massirepressioonide uurija, Soome |
Jānis Lovniks | – | Eesti-Läti piirikomisjoni Läti delegatsiooni juht |
Mieczyslaw Maciejak | – | Eesti-Poola Ühingu esimees |
Ekkehard Pabsch | – | majandusteadlane, emeriitprofessor, Saksamaa |
Olof Salmén | – | Ahvenamaa maapäeva liige, Soome |
Anja Salokannel | – | Eesti kirjanduse vahendaja, Soome |
Joseph Shekel | – | majandusteadlane, Eesti aukonsul Iisraelis |
Saulius Sondeckis | – | Eesti heliloomingu tutvustaja maailmas, Leedu |
Jutta Armelle Zilliacus | – | literaat, poliitik, Soome |
Maarjamaa Risti V klass | ||
Volker von Buxhoeven | – | Eesti välisesinduse toetaja ja kultuurivahendaja, Belgia |
Armen Kharazian | – | Armeenia-Eesti Ühingu asutaja, Armeenia |
Christopher John Koch | – | eesti kultuuri vahendaja Austraalias |
Kārlis Krūse | – | Eesti-Läti piirikomisjoni liige, Läti |
Kari Kalevi Laurla | – | Eesti-Soome heraldikakoostöö arendaja, Soome |
Visvaldis Mežgailis | – | Eesti-Läti piirikomisjoni liige, Läti |
Gyula Paczolay | – | eesti kultuuri vahendaja, Ungari |
Rauno Ruuhijärvi | ökoloog, emeriitprofessor | |
Arnulf von Ulmann | – | Tallinna Toomkiriku restaureerimistööde toetaja, Saksamaa |
Maia Väkram | – | eesti kultuuri vahendaja, Soome |
Riigivapi III klass | ||
Vaino Väljas | – | ühiskonnategelane, EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Riigivapi IV klass | ||
Gennadi Golubkov | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Andres Ellamaa | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Jaak Jõerüüt | – | kirjanik ja diplomaat, EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Villu Jürjo | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Tõnis Kaasik | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Lembit Kaljuvee | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Lääne-Viru endine maavanem |
Heino Kostabi | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Arvo Kuddo | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Edgar-Voldemar Kõrver | – | Eesti Vabariigi diplomaat Suurbritannias 1938–1940 |
Olev Laanjärv | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Ants Laos | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Jaak Leimann | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Margus Leivo | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Põlva endine maavanem |
Vello Lind | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Andres Lipstok | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Lääne endine maavanem |
Erich Roland Lipstok | – | Eesti Vabariigi diplomaat Leedus 1936–1940 |
Rein Loik | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Rein Miller | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Tarmo Mänd | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Hiiu endine maavanem |
Robert Närska | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Tartu endine maavanem |
Heldur Peterson | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Enn Põldroos | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Villu Reiljan | – | Riigikogu liige, loodushoidja |
Andrus Ristkok | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Aleksander Sikkal | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Tamara Skolimowska | – | välisteenistuse ametnik Eesti Soome ja Saksamaa saatkondades 1931–1940 |
Toomas Sõmera | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Lehte Sööt (Hainsalu) | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Rein Tamme | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Ants Tammleht | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Saare endine maavanem |
Raivo Vare | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Ants Veetõusme | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Toomas Vilosius | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja, Lääne Maavolikogu esimees |
Harry Õunapuu | – | Eesti valitsuse liige taasiseseisvumise ajal |
Riigivapi V klass | ||
Ülle Aaskivi | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Mati Ahven | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Andres Ammas | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Uno Anton | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Lembit Arro | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Hillar Eller | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Kaljo Ellik | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Arvo Junti | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Ants Järvesaar | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Hillar Kalda | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Teet Kallas | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Peet Kask | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Johannes Kass | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Kalju Koha | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Valeri Kois | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Mai Kolossova | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Jüri Kork | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Toomas Kork | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Ahti Kõo | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Jüri Liim | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Jaan Lippmaa | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Alar Maarend | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Tiit Made | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Mart Madissoon | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Tõnis Mets | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Aavo Mölder | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Eldur Parder | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Andrei Prii | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Priidu Priks | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Jüri Põld | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Koit Raud | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Jüri Reinson | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Tõnu Saarman | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Hanno Schotter | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Aldo Tamm | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Enn Tupp | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Ain Tähiste | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Uno Ugandi | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Helgi Viirelaid | – | EV Ülemnõukogus taasiseseisvumise poolt hääletaja |
Valgetähe II klass | ||
Hindrek Peeter Meri | – | endine riigikontrolör |
Valgetähe III klass | ||
Helene Kuma | – | kunstiajaloolane, keraamik, EKA emeriitprofessor |
Jaan Rääts | – | helilooja, EMA professor |
Peeter Saari | – | füüsik, TÜ professor, akadeemik |
Boris Tamm | – | küberneetik, TTÜ endine rektor, akadeemik |
Raimund-Johannes Ubar | – | arvutiteadlane, TTÜ professor, akadeemik |
Valgetähe IV klass | ||
Ilma Adamson | – | koreograaf, tantsupedagoog |
Arvo-Jürgen Alas | – | tõlkija, suursaadik |
Jaak Allik | – | teatrijuht, publitsist |
Jüri Allikalt | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja |
Priit Aruvald | – | eestluse hoidja Kanadas |
Vladimir Beekman | – | kirjanik, tõlkija |
Enn Eesmaa | – | ajakirjanik |
Andres Ehin | – | luuletaja, tõlkija |
Anne Erm | – | muusikatutvustaja ja ajakirjanik |
Eenok Haamer | – | kirikuõpetaja, Tartu Teoloogia Akadeemia rektor |
Toomas Hiio | – | massirepressioonide uurija |
Jüri Ilvest | – | riigikohtunik |
Ea Jansen | – | ajaloolane |
Dimitri Kaljo | – | geoloog, akadeemik |
Aivar Kaldjärv | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja |
Mart Kalm | – | kunstiajaloolane |
Taivo Kastepõld | – | looduskaitsja |
Maria Klenskaja | – | näitleja |
Margus Kolga | – | riigiametnik |
Elle Kull | – | näitleja |
Tuve Kärner | – | tuletõrjeajaloo uurija |
Agu Kööp | – | riigiametnik |
Mati Laur | – | ajaloolane |
Ants Liiver | – | riigiametnik |
Heino Luik | – | looduskaitsja |
Sulev Lääne | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja |
Juhan Maiste | – | kunstiajaloolane |
Teo-Endel Maiste | – | laulja, EMA õppejõud |
Helle Martinson | – | keemik, teaduse edendaja |
Viktor Meister | – | agronoom, loodushoidja |
Toomas Mendelson | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja |
Toomas Merilo | – | eestluse hoidja Kanadas |
Ene Mihkelson | – | kirjanik |
Karl Muru | – | kirjandusteadlane, TÜ emeriitprofessor |
Sulev Mäeltsemees | – | kohalike omavalitsuste taastamise korraldaja |
Arvo Ots | – | tehnikateadlane, akadeemik |
Peeter Palu | – | ettevõtja |
Viktor Palm | – | keemik, akadeemik |
Toomas Peek | – | muinsuskaitse toetaja |
Johannes Piiper | – | füsioloog, Teaduste Akadeemia välisliige |
Mart Port | – | arhitekt, EKA professor |
Jaan Pöör | – | omavalitsustegelane, Riigikogu liige |
Rein Randveer | – | muinsuskaitsja |
Hele-Kai Remmel | – | riigikohtunik |
Endel Risthein | – | elektrotehnikateadlane, TTÜ emeriitprofessor |
Kalju Roosvee | – | põllumajandusajaloo uurija |
Linda Rummo | – | näitleja |
Ants Sööt | – | koorijuht, EMA emeriitprofessor |
Hagi Šein | – | ajakirjanik, õppejõud |
Bohdan Zaluha | – | esmaspäevamiitingute korraldaja Stockholmis |
Rein Talvik | – | riigiametnik |
Aksel Tamm | – | kirjanduskriitik |
Tiit Tammsaar | – | Riigikogu liige, Kaitseliidu tegevuse korraldaja |
Endel Eduard Taniloo | – | kujur, õppejõud |
Kuno Thomasson | – | ökoloog, loodushoidja, Rootsi |
Mai Treial | – | omavalitsustegelane, Riigikogu liige |
Tarmo-Jaan Tõeleid | – | Eesti Posti arendaja |
Ivar Karl Ugi | – | keemik, TA välisliige |
Aime Unt | – | teatrikunstnik, EKA emeriitprofessor |
Aili Vint | – | maalikunstnik, graafik, EKA õppejõud |
Arvo Volmer | – | dirigent |
Valgetähe V klass | ||
Alar Ainumäe | – | agronoom, loodushoidja |
Sirje Aitsen | – | kohtunik |
Jaan Anvelt | – | riigiametnik |
Olgred Aule | – | eestluse hoidja Saksamaal |
Maimu Berg | – | kirjanik, kriitik |
August Eelmäe | – | kirjandusloolane |
Toomas Ehrpais | – | metsaülem |
Margi Ein | – | omavalitsustegelane |
Aili Eistrat | – | eestluse hoidja Suurbritannias |
Karin Hallas-Murula | – | arhitektuuriloolane |
Konrad Aleksander Heilmann | – | Eesti-Saksa suhete arendaja |
Veera Hirsik | – | rahvakunsti edendaja |
Lehte Jõemaa | – | kodukaunistaja |
Helmer Jõgi | – | õpetaja, hariduselu edendaja |
Rein Karemäe | – | ajakirjanik |
Mare Kask | – | muinsuskaitsja |
Katrin Kumpan | – | rahvakunsti edendaja |
Rein Kuusmik | – | ettevõtja |
Karl Laantee | – | ajakirjanik |
Lia Laats | – | näitleja |
Asta Lepik | – | eestluse hoidja Rootsis |
Madis Linnamägi | – | hariduselu edendaja |
Anna Linnupuu | – | rahvakunsti edendaja |
Jüri Liventaal | – | jurist, riigiametnik |
Tiina Lokk | – | filmikunsti tutvustaja |
Eha Lättemäe | – | kirjanik |
Endel Mallene | – | kirjandusteadlane, tõlkija |
Villu Mikita | – | hariduselu edendaja, Tartu Lennukolledži rektor |
Aleksander Milits | – | ajakirjanik, tõlkija |
Heino Mägi | – | õpetaja, hariduselu edendaja |
Maire Männik | – | eestluse hoidja Prantsusmaal |
Maie Nirk | – | jurist, riigiametnik |
Tiit Noorkõiv | – | riigiametnik |
Ahto Nurk | – | koorijuht |
Mati Nurs | – | ettevõtja |
Enn Nõu | – | kirjanik |
Mare Oja | – | ajaloolane |
Kalle Onno | – | eestluse hoidja Rootsis |
Stella Pahapill | – | eestluse hoidja Kanadas |
Arvo Paiste | – | õpetaja, hariduselu edendaja |
David Papp | – | ajaloouurija, Eesti õigeusu järjepidevuse hoidja |
Juhan Pihlap | – | majandusteadlane |
Helge Porila | – | riigiametnik |
Aleksander Prikk | – | õpetaja |
Terje Põder | – | riigiametnik |
Neeme Rand | – | õpetaja, kutsehariduse edendaja |
Valve Raudnask | – | ajakirjanik |
Ilme Ree | – | õpetaja, hariduselu edendaja |
Milvi Rehkli | – | jurist, riigiametnik |
Rein Ruutsoo | – | poliitikateadlane, TÜ professor |
Tiiu Saarist | – | ajaloolane |
Hulda Sauks | – | jurist, riigiametnik |
Erki Silvet | – | jurist, riigiametnik |
Peeter Sookruus | – | ajakirjanik, riigiametnik |
Mati Strauss | – | muinsuskaitsja |
Veiko Tali | – | ökonomist, riigiametnik |
Tanel Tammet | – | küberneetik |
Ivar Tedrema | – | omavalitsustegelane |
Jaan Tepandi | – | majandusteadlane |
Tõnu Tepandi | – | näitleja, õppejõud |
Eduard Toman | – | näitleja, lavastaja |
Jüri Täht | – | ajakirjanik |
Mart Ummelas | – | ajakirjanik |
Jüri Uppin | – | muinsuskaitse toetaja |
Enn Urmann | – | riigiametnik |
Sulev Valner | – | ajakirjanik |
Valgetähe medal | ||
Aili Aarelaid-Tart | – | kultuuriloolane, TPÜ õppejõud |
Vello-Taivo Denks | – | looduskaitsja |
Alma Ilison | – | õpetaja, ajaloouurija |
Kulla Jentson | – | bibliograaf |
Guido Kapp | – | riigiametnik |
Karl Kello | – | ajakirjanik, kultuuripärandi kaitsja |
Anti Kidron | – | psühholoog, õppejõud |
Ingrid Kuusk | – | muinsuskaitsja |
Mati Köhler | – | J. Köleri muuseumi rajaja |
Raimond Lunev | – | ettevõtja |
Juhan Maidlo | – | ajakirjanik |
Hans Makus | – | õpetaja, hariduselu edendaja |
Ene Mäsak | – | etnograaf, ajaloolane |
Kaja Noodla | – | bibliograaf |
Heino Paendi | – | maaparandaja, loodushoidja |
Toivo Pedak | – | Eesti Piimandusmuuseumi rajaja |
Ilme Pipar | – | õpetaja |
Helgi Pukk | – | õpetaja |
Jaan Remmel | – | looduskaitsja |
Lianne Saage-Vahur | – | õpetaja |
Elle Tarik | – | bibliograaf |
Toivo Teng | – | talupidaja, kohaliku elu edendaja |
Mart Timmi | – | talupidaja, kohaliku elu edendaja |
Jaanus Torrim | – | organist, helilooja |
Linda Tõnnov | – | õpetaja |
Martin Tõrra | – | talupidaja, loodushoidja |
Maido Urbas | – | looduskaitsja |
Olev Vallimäe | – | õpetaja, loodushoidja |
Helvi Vilippus | – | õpetaja |
Eesti Punase Risti II klass | ||
Raido Paasma | – | Pärnu Haigla anestesioloog |
Einar Soone | – | piiskop, kirikuelu edendaja |
Eesti Punase Risti III klass | ||
Natan Elštein | – | gastroenteroloog, emeriitprofessor |
Wolfgang Konertz | – | südamekirurg, Saksamaa |
Ago Kõrgvee | – | Tartu Ülikooli Kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku direktor, kiirabiteenuse arendaja Eestis |
Külvar Mand | – | Pärnu Haigla teenistuse juhataja |
Tiiu Sinikas | – | Pärnu Haigla vanemõde |
Mihkel Zilmer | – | meditsiinibiokeemik, TÜ professor |
Andrus Veerpalu | – | suusataja, maailmameister |
Eesti Punase Risti IV klass | ||
Viljar Ansko | – | arst, massirepressioonide uurija |
Viktor Brin | – | Viljandi Maahaigla neuroloog, arstide koolitaja |
Jaakko Matti Heikkilä | – | Eesti sõjapõgenike abistaja, Soome |
Ada Hurt | – | vereandja |
Boris Joffe | – | erusportlane, treener |
Nadežda Jürgenson | – | vereandja |
Heino Krevald | – | erusportlane, treener |
Sirje Leetmaa | – | riigiametnik |
Peeter Mardna | – | radioloog, tervishoiu edendaja |
Rita Niinemäe | – | vereandja |
Kristi-Maija Paananen | – | humanitaarabi vahendaja, Soome |
Endel Palmiste | – | massirepressioonide uurija |
Uno Piirsalu | – | kirurg |
Toomas Jeremias Põld | – | kirikuõpetaja, humanitaarabi vahendaja, Saksamaa |
Kalev Raave | – | kirikuõpetaja, kultuurielu edendaja |
Ants Reinart | – | vereandja |
Olev Rosar | – | päästeteenistuja |
Hans Sissas | – | massirepressioonide uurija |
Nikolai Suursööt | – | Eesti õigeusu järjepidevuse hoidja |
Hilme Tamman | – | vereandja |
Andres Taul | – | kirikuõpetaja, eestluse hoidja Kanadas |
Karl Täht | – | vereandja |
Maret-Mai Višnjova | – | erusportlane, treener |
Ulrike de Vries | – | humanitaarabi vahendaja, Saksamaa |
Eesti Punase Risti V klass | ||
Vladimir Ahermaa | – | vereandja |
Aleksandr Gagarin | – | piirivalve helikopteri kapten, päästeoperatsioonide läbiviija, nooremleitnant |
Mirjam Kaber | – | massirepressioonide uurija |
August Kondoja | – | massirepressioonide uurija |
Enn Kurvits | – | Tõrva tervisekeskuse günekoloog |
Leida Laan | – | vereandja |
Udo Lamp | – | massirepressioonide uurija |
Heino Lätt | – | massirepressioonide uurija |
Toivo Mäelt | – | vereandja |
Andres Müürsepp | – | Järvamaa haigla arst, tervishoiu edendaja |
Artur Niinemägi | – | Põlva haigla terapeut-endokrinoloog |
Õilme Nurk | – | massirepressioonide uurija |
Tiia Nurmis | – | massirepressioonide uurija |
Liia Peterson | – | arst, loodushoidja |
Lev Rattšek | – | vereandja |
Endel Ritsu | – | massirepressioonide uurija, vabadusvõitleja, õpilane |
Mare Saks | – | massirepressioonide uurija |
Ants Salum | – | massirepressioonide uurija |
Voldemar Savva | – | vereandja |
Helene von Schilling | – | humanitaarabi vahendaja, Saksamaa |
Arnold Sula | – | massirepressioonide uurija, vabadusvõitleja, õpilane |
Uno Säästla | – | massirepressioonide uurija |
Kalle Tammsaar | – | vereandja |
Aare Uind | – | Tšernobõli AEJ avarii tagajärgede likvideerija ja kannatanute eestseisja |
Jaanus Vessart | – | päästeametnik |
Juta Vessik | – | massirepressioonide uurija |
Eesti Punase Risti medal | ||
Ida Gertz | – | Geislingeni eestlaste mälestusmärgi hooldaja, Saksamaa |
Heiki Jundas | – | politsei nooreminspektor, elupäästja |
Karl Karlson | – | kirikuõpetaja |
Jaan Nuga | – | elupäästja, kirikuõpetaja |
Rudolf Tamm | – | spordielu edendaja |
Kotkaristi I klass | ||
Johan Edvin Birger Gustav Hägglund | – | Soome kaitseväe ülem 1994–2001, Eesti-Soome kaitsealase koostöö korraldaja, kindral |
Kotkaristi II klass | ||
Hannu Ahonen | – | Soome piirivalve ülem, kindralleitnant |
Kotkaristi III klass | ||
Steen Harboe Hartov | – | Taani kaitseatašee Eestis 1997–2001, kolonelleitnant |
Henry Albert Kievenaar | – | Ameerika Ühendriikide kindralmajor, Eesti NATOga liitumise ettevalmistaja |
Nils Stefan Kristiansson | – | Rootsi kaitseatašee Eestis 1997–2001, kolonel |
Kotkaristi IV klass | ||
Eerik Heine | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Georg Iltal | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Kalju-Johannes Jakobsoo | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Lembit A. Jõemägi | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Eduard Kuuskor | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Igor Liiv | – | päästeametnik, major |
Helmut-Aleksander Mikk | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Lars Myraune | – | Norra brigaadikindral, Eesti kaitsejõudude arendaja ja Eesti NATOga liitumise ettevalmistaja |
Evald Paeveer | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Marks Pertens | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Harri Põlluvee | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Valdek Raiend | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Humbert Rondik | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Oskar Roosi | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
John Alexander Suprin | – | Ameerika Ühendriikide ja Eesti kaitsekoostöö edendaja, kolonelleitnant |
Kotkaristi V klass | ||
Kaljo Alaküla | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Dmitri Antonov | – | kaitsepolitsei vanemassistent |
Heino Argus | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Lembit Hinno | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Peeter Hoppe | – | Kaitsejõudude Peastaabi osakonnaülem, major |
Eldor Jaanisoo | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Harry Kadaja | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Uno Kangur | – | piiriametnik |
Valeri Kiviselg | – | Ida-Viru Piirivalvepiirkonna osakonnaülem, kapten |
Kajari Klettenberg | – | Maaväe Staabi osakonnaülem, major |
Jaan Kulli | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Jaan Kuningas | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Aleksander Liiv | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Raivo Lumiste | – | Kuperjanovi ÜJP ülem, major |
Heino Mauer | – | Piirivalveameti osakonnaülem, major |
Harald Mäepalu | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Vadim Palm | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Harri Pool | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Jan Pulk | – | kaitsepolitsei vanemassistent |
Ülo Rannamäe | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Edgar Reimann | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Mart Savioja | – | Piirivalveameti osakonnaülem, major |
Aleksander Žegulov | – | Keskkriminaalpolitsei Ida Regionaalkeskuse komissar |
Heino Tammemäe | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Ülo Tõrs | – | Kaitseliidu Peastaabi osakonnaülem, kapten |
Sven Ugaste | – | Kaitsepolitsei politseidirektor |
Ervin Variksoo | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Kalju Välimäe | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Kotkaristi kuldrist | ||
Rein Horn | – | Piirivalvekooli allohvitser, vanemveebel |
Vaino Kallas | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Udo-Erich Kemm | – | sõjaliste teenetega vabadusvõitleja |
Aado Mets | – | Kaitseliidu Peastaabi instruktor-allohvitser, vanemveebel |
Andres Olema | – | lennubaasi eskadrilliülem, nooremleitnant |
Jüri Pärl | – | vabadusvõitleja, õpilane |
Līdija Roze | – | vabadusvõitleja |
Tiit Toobal | – | vabadusvõitleja, õpilane |
Kotkaristi hõberist | ||
Knut Hanga | – | Tallinna Üksikpäästekompanii demineerimisgrupi vanem, vanemveebel |
Aimar Kuldvere | – | Viru Üksik-Jalaväepataljoni väljaõppeallohvitser, vanemveebel |
Jaan Kurg | – | vabadusvõitleja, õpilane |
Argo Näkk | – | Narva-Jõesuu Piirivalve Õppekeskuse kompaniiülem, leitnant |
Kotkaristi raudrist | ||
Vahur Hanko | – | Üksik-Sidepataljoni sidekooli veebel |
Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 p 15, teenetemärkide seaduse § 9.
Arnold RÜÜTEL |